Nemačka: Lekara sve više, ali ipak nedovoljno

U Nemačkoj svake godine raste broj lekara. Lekarska udruženja se ipak žale i navode da taj rast nije dovoljan. Lekara nedostaje posebno u ruralnim područjima i siromašnijim gradskim četvrtima.

Zdravlje

Izvor: B92

Sreda, 23.04.2014.

08:05

Default images

Mladi lekari danas žele da žive u urbanim sredinama, timski su orijentisani i ne žele previše stresa. Takav stav ima posledice: u Nemačkoj istina nikada nije bilo toliko lekara kao danas, ali u nekim mestima ih ipak još nedostaje, piše Dojče vele.

Uprkos porastu broja lekara od 2,5 odsto u odnosu na prošlu godinu, šef Savezne nemačke lekarske komore Frank Ulrih Montgomeri i dalje ukazuje na „nedostatak lekara“ u mnogim oblastima Nemačke. Prema navodima Komore, u narednih pet do deset godina, u Nemačkoj će biti potrebno 20 odsto više lekara nego do sada. I u pojedinim saveznim državama lekarske komore dižu uzbunu. Tako se navodi podatak da bi u dogledno vreme u Bavarskoj svaka četvrta privatna ordinacija lekara opšte prakse mogla da ostane prazna.

Pacijenti su sve stariji i zahtevaju intenzivniji tretman

„Istina, to zvuči pomalo paradoksno“, kaže Maks Kaplan, zamenik predsednika Savezne lekarske komore. „Već godinama se broj kolega povećava, ali, s druge strane, to i dalje nije dovoljno.“

Brojni razlozi za nedostatak lekara

Za taj prividni paradoks postoje mnogi razlozi. Jedan je demografski faktor: ne postaju samo lekari stariji, već su to, u proseku, i pacijenti. „Stariji pacijenti imaju više hroničnih oboljenja, tako da im je potrebna intenzivnija medicinska nega“, naglašava Kaplan.

Problem predstavlja i neravnomerna raspodela. Dok se u velikim metropolama kao što su Minhen, Keln, Hamburg i Berlin otvara sve više ordinacija, u nekim ruralnim područjima ih uopšte nema.

Naročito su pogođene istočne nemačke pokrajine. Tako na primer stanovnici Finstervaldea i Elsterverda, gradića u saveznoj državi Brandenburg sa šesnaest odnosno devet hiljada stanovnika, već godinama nemaju očnog lekara. Na severoistoku Brandenburga, u regionu Prignic, danas radi samo jedan kožni lekar.

Neravnomerna raspodela postoji i u gradovima. Za većinu lekara su primamljive bogatije gradske četvrti. Siromašnije radije izbegavaju.

Lekari sve zahtevniji

Ono što se u poslednjih nekoliko godina takođe veoma promenilo jeste i stav lekara prema poslu. Mladi lekari više ne žele da rade prekovremeno, ocenjuju poznavaoci situacije: „Mlada generacija ima određene zahteve kada je reč o balansu između privatnog i poslovnog života“, kaže Kaplan.

Posledica toga je da sve više lekara rade skraćeno radno vreme i radije stupaju u poslovni odnos nego da se osamostale. To im ne obezbeđuje samo manje radnih sati, već i više sigurnosti. Na taj način više ne ulaze u finansijski rizik kao kada bi sami otvorili ordinaciju.

Uz to, za sve veći broj mladih svršenih studenata medicine posao lekara opšte prakse (porodične medicine), nije više dovoljno atraktivan, jer podrazumeva dugo radno vreme, kućne posete i malo mogućnosti za timski rad.

Bolnice čekaju na lekare

Trenutno je u nemačkim bolnicama 2.500 upražnjenih lekarskih radnih mesta. Zato su mnoge od njih primorane da zaposle lekare iz inostranstva. Dosta njih, međutim, ne govori dobro nemački jezik.

S druge strane, mnogi mladi Nemci na studije medicine odlaze u istočnu Evropu, u zemlje poput Bugarske ili Rumunije. U njima im se pruža poslednja šansu da ispune svoj san o studiranju medicine, jer na tamošnjim fakultetima nije ograničen broj brucoša koji žele da studiraju medicinu kao što je to u Nemačkoj.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

12 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: