Stonsi: pola veka od prvog albuma

Dvanaest pesama sa albuma koji se zove kao i bend - "The Rolling Stones" - i koji otvara pesma „Route 66“ danas važi za rok-klasiku. Ali pre 50 godina, bio je to album prvenac mlađanih rokera, koji su tada na svetsku muzičku scenu doneli nešto novo.

Kultura

Izvor: Izvor: dw.de Autori: Andreas Cimer / Jakov Leon

Četvrtak, 24.04.2014.

09:10

Default images

Objavljivanju debitantskog studijskog albuma u aprilu 1964. godine prethodila su tri singla i jedno EP (prošireno izdanje – maksi singl). Mik Džeger, Brajan Džons, Kit Ričards, Čarli Vots i Bil Vajman već su dobro prodrmali muzičko tržište u svojoj rodnoj Engleskoj. „Not Fade Away“ je postao apsolutni hit i za veoma kratko vreme se našao u društvu najtiražnijih singlova. Međutim, nekim čudom nije završio među pesmama na prvom albumu - barem ne u britanskoj verziji. Za američko tržište je spisak pesama izgledao drugačije, piše Dojče Vele.

Britanski rok kontrakoncept

Za razliku od Bitlsa, koji su te 1964. godine već bili na sigurnom putu da postanu svetski pop-fenomen, menadžer Stonsa, Endru Oldham (pre toga portparol Bitlsa), svesno i smisleno britanskom tržištu je želeo da ponudi kontratežu. Koncept „loših momaka“ naspram fine i slatkorečive pop-četvorke, ubrzo se pokazao kao pun pogodak, iako u prvim nastupima i gostovanjima na televiziji nije bilo ničeg što je nagoveštavalo imidž nestašnih rokera.
I poslovna strategija menadžmenta benda bila je drugačija u odnosu konkurenciju, koja to, po svemu sudeći, nije ni bila. Jer Stonse su, za razliku od Bitlsa, ciljano gurali na američko tržište. Doduše, vrata ka publici sa one strane Atlantika, britanskim izvođačima je otvorio upravo britanski pop-kvartet iz Liverpula. Zbog toga su pesme za američku verziju prvog albuma Rolng stounsa pažljivije birane. Prvi utisak je bio od presudnog značaja, zbog čega je menadžment odlučio da se na albumu prvencu nađe devet obrada američkih ritam i bluz hitova. Drugim rečima, u SAD su Stonsi imali samo tri svoje kompozicije.

Prvi koraci

Kantautorski dvojac Džeger-Ričards je na samom početku ulagao dosta napora u potrazi za sigurnim receptom za hitove. Vremenom su shvatili da je jednostavna kombinacija gitarskih rifova pravo rešenje. Ta genijalna jednostavnost bila je uočljiva već u art-pop kompoziciji „Tell Me“. Prvi album Roing stounsa snimljen je pre pedeset godina na dvokanalnoj magnetofonskoj traci. Zvuči krajnje neverovatno, ako se ima u vidu da se pesme danas snimaju uz pomoć softvera sa preko sto kanala. Uz sve to, originalni snimak albuma „The Rolling Stones“ osvanuo je u Evropi u mono verziji. Snimanje je trajalo desetak dana, a pesme su odsvirane i zabeležene u londonskom studiju "Regent Sound", u sobi u kojoj su zidovi (zvučne izolacije radi) bili izlepljeni kartonima (korišćenim za pakovanje jaja). Nakon Stounsa, tu su svoje pesme snimali i The Who, The Kinks, The Yardbirds i mnogi drugi.

Osnova za međunarodnu karijeru

Prvi album, snimljen pre pola veka, Stonsima je osigurao put ka uspešnoj karijeri. Neposredno nakon objavljivanja u Engleskoj, prvi studijski album našao se na prvom mestu liste najprodavanijih muzičkih izdanja. U samom vrhu ostao je gotovo godinu dana. U Nemačkoj je dogurao do drugog mesta, a u SAD do jedanaestog.

Tako je stvorena osnova za međunarodnu karijeru, koja i traje dan-danas. Nakon više stotina miliona prodatih izdanja, Stonsi su ne samo najuspešniji rokeri svih vremena, već i jedan od najboljih bendova uopšte.

Autori: Andreas Cimer / Jakov Leon Odgovorni urednik: Ivan Đerković

Koje su Vama omiljene pesme Stounsa sa početka karijere?

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

14 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: