Grad Beograd menja Statut

Skupština Beograda je donela odluku o promeni Statuta grada, kojom je gradskim opštinama dodeljen veći stepen nadležnosti.

Izvor: B92, Beta

Četvrtak, 30.05.2013.

13:28

Default images

Za promenu Statuta grada glasalo je 75 odbornika.

Promena Statuta predviđa da opština, na osnovu akta gradonačelnika, u ime i za račun grada, može sprovoditi postupak javnog nadmetanja, davati u zakup građevinsko zemljište u javnoj svojini, i imati veća ovlašćenja u procesu legalizacije objekata.

Predsednik Skupštine Beograda Aleksandar Antić rekao je da je Komisija za promenu Statuta grada ocenila da su Beogradu potrebni veća decentralizacija i podela posla između opština i grada, kao i veća ovlašćenja opština.

"Očigledno je da sistem ne funkcioniše idealno i da građani svoja pitanja i probleme ne mogu da rešavaju na najbolji način", rekao je Antić i naglasio da je potrebno izmeniti i zakon.

On je istakao da je postojala želja Komisije da se više nadležnosti prenese na opštine, ali da je današnja odluka maksimum.

Prema njegovim rečima, izmenama Statuta je gradskoj skupštini povereno da donese odluku kojom će definisati merila i kriterijume za raspodelu sredstava gradskim opštinama.

"Ta sredstva se nisu do sada raspoređivala na osnovu transparentnih pravila - uvek ima nekog laganog navijanja. Hoćemo jasne parametre i da se zna koliko koja opština ima sredstava, da to zavisi od broja stanovnika, poslova, stepena razvijenosti", rekao je Antić.

Objasnio je da će, promenom Statuta, gradske opštine moći da vode poslove povezane s postavljanjem privremenih objekata, tezgi, balon-hala, i da opštine mogu da u ime i za račun grada sprovode postupak javnog nadmetanja.

"Time opštine motivišemo da se u većoj meri uključe i traže potencijalne investitore da grade objekte", rekao je Antić i ocenio da su beogradske opštine u lošijem položaju u odnosu na druge u Srbiji.

Po usvajanju izmena Statuta, Antić je novinarima rekao da je važna poruka za Beograđane da nijedan odbornik nije glasao protiv izmena statuta.

Upitan da li su Statutom umanjena ovlašćenja gradonačelnika, Antić je rekao da ne.

"Ovlašćenja gradonačelnika su i dalje velika. On je dobio značajna ovlašćenja o raspolaganju imovinom. Gradonačelnik je jedini izvršni organ po Zakonu o imovini koji može da vrši raspolaganje imovinom u svim ostalim segmentima", rekao je Antić.

Šefovi odborničkih grupa Demokratske strane Srbije i SNS-a, Andreja Mladenović i Aleksandar Jovičić, istakli su da treda doneti set zakona da bi se ostvarila veća decentralizacija.

Mladenović je novinarima rekao da su izmene Statuta iznuđeno rešenje koje se čeka dugo.

On je rekao da postoji ozbiljan problem u asimetričnosti rubnih i centralnih opština i da je u narednom periodu potrebno u republičkom parlamentu izaći sa konkretnim predlozima o promeni zakona o glavnom gradu i lokalnoj samoupravi.

Jovičić je rekao da je SNS-a podržala izmene statuta, ali da to nije kraj.

"SNS će kroz republički parlement doneti set zakona dopuna i izmena kako bismo ih uskladili sa lokalnim zakonima grada Beograda", rekao je Jovičić.

Odbornik Demokratske stranke Danilo Bašić je naveo da je za DS značajno što se Beograd dalje decentralizuje.

"Opštine su poslednjih godina bile skrajnute... Smatramo da će grad moći malo više da se razvija ukoliko ima više opština koje su spremne da taj posao preuzmu na sebe", dodao je Bašić.

Skupština Beograda je prethodno po skraćenom postupku razrešila i imenovala sedam direktora javnih komunalnih preduzeća.

Odbornici Skupštine grada su na čelo KBC "Dr Dragiša Mišović" ponovo postavili Radisava Šćepanovića, u KBC "Zemun" Dragoša Stojanovića, a u Domu zdravlja "Dr Milutin Ivković" Slavicu Kalezić Milošević.

Direktor KBC "Bežanijska kosa" Vladimir Kovčin razrešen je dužnosti, a na njegovo mesto je postavljen Predrag Stevanović, direktor KBC "Zvezdara" Aleksandar Milošević je razrešen zbog isteka mandata, a za vršioca dužnosti direktora imenovana je Aleksandra Aranđelović.

Direktor Gradskog centra za fizičku kulturu Miloš Vidić razrešen je, a na njegovo mesto kao v.d. imenovana je Jelena Ristić Štefanac.

Na funkciju direktora Sportsko-rekreativnog centra "Tašmajdan", na period od četiri godine, ponovo je imenovan Goran Šormaz.

Na početku sednice usvojen je predlog Mirjane Mladenović iz SNS-a da se danas raspravlja o zabrani genetski modifikovane hrane, dok je odbijen predlog šefa odborničke grupe DSS-a Andreja Mladenović da se obelodani informacija o vlasničkoj strukturi konzorcijuma firmi koji upravlja sistemom "Bus plus", kao i o uspešnosti naplate karata za gradski prevoz za ovu i prošlu godinu.

Osim Predloga odluke o promeni Statuta glavnog grada, kojim se zahteva njegova veća decentralizacija i povećanje ovlašćenja gradskih opština, na dnevnom redu se nalaze, između ostalog, i predlozi planova detaljne regulacije lokacija u opštinama Zemun i Čukarica, groblja Lešće, planovi postavljanja privremenih objekata i tezgi na Voždovcu i Savskom vencu.

Odbornici će danas raspravljati i o predlozima finansiranja programa, projekata i aktivnosti korisnika sredstava gradskog budžeta u 2014.i 2015, o učeničkim i studentskim stipendijama, o planu rada komunalne policije, ali i o predlozima rešenja o davanju saglasnosti na program sanacije gubitka JKP "GSP" i "Veterina Beograd" u 2013.

Početak devete sednice kasnio je tri sata zbog tehničkih razloga u vezi sa štampanjem materijala predviđenog za odbornike.

Više o tome pogledajte u prilogu ispod:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

13 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: